Навигация (только номера заданий)
0 из 68 заданий окончено
Вопросы:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
Информация
Ukázkový test z češtiny C1 pro lékaře obsahuje:
1. Čtení s porozuměním
2. Jazykové prvky
3. Poslech
4. Psani
Přejeme vám hodně úspěchů ve studiu češtiny a v modelovém i v reálném testu!
Вы уже проходили тест ранее. Вы не можете запустить его снова.
Тест загружается...
Вы должны войти или зарегистрироваться для того, чтобы начать тест.
Вы должны закончить следующие тесты, чтобы начать этот:
Результаты
Правильных ответов: 0 из 68
Ваше время:
Время вышло
Вы набрали 0 из 0 баллов (0)
Рубрики
- Нет рубрики 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- С ответом
- С отметкой о просмотре
-
Задание 1 из 68
1.
ČTENÍ S POROZUMĚNÍM
I. Přečtěte si následující text a potom přiřaďte k jednotlivým odstavcům správné nadpisy.
Problematika chronických ran.
0 Cílem léčebné strategie chronických ran je nalézt pro daného pacienta léčbu na míru. Předpokladem je dobrá znalost příčiny vzniku rány, jednotlivých fází hojení, řešení případných komplikací a využití všech dostupných léčebných modalit v souladu s dodržováním pravidel wound managementu. Centra léčby chronických ran se stala součástí mnoha státních i soukromých zdravotnických zařízení. Chronické rány se vyznačují dlouhou dobou hojení, což s sebou přináší řadu obtíží, ať už ve smyslu zvyšujících se ekonomických nákladů či snížení kvality života pacientů.
1 Rána je definována jako porušení kontinuity kožního povrchu a integrity organismu. Vzniká porušením anatomické struktury a s ní související funkce kůže, způsobené různými příčinami. Takto vzniklé defekty často zasahují hluboko do podkoží.
2 Rány dělíme na akutní a chronické. Rány akutní je možno popsat jako porušení ochranných krycích tkání (epitelu či kůže) působením vnějších sil (fyzikální, mechanická, chemická a termická poškození ve zdravé tkáni). Akutní rány (nejčastěji trauma, chirurgický zákrok) se hojí v krátkém čase a bez (infekčních) komplikací. V případě akutních ran hovoříme o náhlém inzultu s krátkou dobou trvání. Jako chronickou ránu označujeme sekundárně se hojící ránu, která i přes adekvátní terapii nevykazuje po dobu 6-9 týdnů tendenci k hojení. Důvodem je stagnace reparace v některé z fází hojení.
3 Chronické rány vznikají často v troficky změněném terénu při současně probíhajícím jiném onemocnění (DM, ICHDK). V jejich případě se uplatňuje inzult dlouhodobý (např. přetrvává ischemie či u diabetických ulcerací hyperglykemie). Evropská asociace společností pro hojení ran (EWMA) na svém XX. výročním ženevském kongresu v květnu 2010 doporučila opustit termín chronická rána a nahradit jej pojmem nehojící se rána. Do kategorie chronických ran patří bércové vředy, diabetické ulcerace, dekubity, exulcerující maligní tumory (kůže i vnitřních orgánů s prorůstáním na kožní povrch), popáleniny III. stupně, ulcerace po radioterapii, všechny per secundam se hojící rány (např. pooperační).
4 Nejčastější typ chronické rány v dermatologické praxi představuje bércový vřed. Vzestupná tendence jeho výskytu je dávána do souvislosti se zvyšujícím se průměrným věkem populace. Nejčastěji je pozorován ve skupině lidí starších 65 let s více komorbiditami. Má negativní dopad na kvalitu života nemocného, neboť se jedná o onemocnění chronické, recidivující, bolestivé, vyžadující dlouhodobou léčbu. Péče o pacienty s bércovými vředy je zároveň významným socioekonomickým problémem s dopady na zvyšování nákladů zdravotního systému.
5 U 5-10 % onkologických pacientů se setkáváme s onkologickými ranami. Tyto rány vznikají v důsledku primárního karcinomu kůže či metastáz nebo prorůstání tumoru kůží, jedná se však i o onkologické rány po chirurgickém zákroku či onkologické enterokutánní píštěle. Spodina rány bývá zakalená, okraje pigmentované, vyvýšené, nerovné. Mezi známky maligního bujení počítáme rozšiřování rány přes kvalitní péči, bolest, krvácení, převrácený okraj rány.
6 Indikátorem kvality ošetřovatelské péče jsou dekubity. Vznikají jako výsledek dlouhodobějšího stlačení měkké tkáně mezi kostní prominencí a povrchem. Týkají se především nepohyblivých, oslabených a podvyživených pacientů. Zvýšený tlak na měkké tkáně vede k nedostatečnému přísunu kyslíku buňkám, což má za následek jejich odumírání nejblíže kosti s postupným rozšiřováním rány směrem k povrchu kůže. Dekubitus vzniká také třením, tahovou silou či střižným efektem.
7 Mezi preventivní opatření vzniku dekubitů spadá snaha o snížení tlaku na tkáň. Patří sem pravidelné polohování pacienta, udržování kůže v suchém a čistém stavu, nutriční podpora, odstranění odumřelé tkáně, eliminace tvrdnoucích obvazů. Nutná je identifikace rizikových osob (tah, tlak, nepohyblivost, oběhové problémy, špatná výživa, vysoký věk, kontinence, mentální stav, stav smyslových orgánů).
8 Špatnou hojivou tendenci vykazují rány v nedostatečně prokrvené tkáni, rány hluboké s nekrotickou spodinou, rány silně secernující, rány s podminovanými okraji, pod nimiž se nachází mikrobiální flóra, mrtvá tkáň. Nutností je v první řadě odstranění mrtvé tkáně, nekrotických nebo kontaminovaných tkání a cizího materiálu ze spodiny defektu (tzv. débridement). Další nezbytností je potlačení zánětu, infekce v ráně, zvládnutí exsudátu, který vede k maceraci okolí defektu. Rannou sekreci nacházíme u zánětlivé fáze hojení, nadměrnou sekreci např. u bércových vředů při CVI a porušeném odtoku lymfy.
9 Soubor doporučených postupů v léčbě a ošetřování chronických ran se nazývá tzv. wound management, jehož součástí jsou wound care a wound healing. Principy wound managementu jsou: určení příčiny (etiologie) rány zhodnocení rány (velikost, hloubka, spodina, okraje, lokalizace rány a okolí) určení stadia hojení identifikace faktorů prolongačního hojení strategické zaměření léčby na příčinu dodržování základních principů lokální terapie respektování zásad ošetřovatelské péče aplikace systémové léčby léčba bolesti eliminace lokálních a systémových faktorů prodlužujících či komplikujících hojení využití podpůrných intervencí komplexní přístup k pacientovi s chronickou ránou.
10 Lokální ošetření zaznamenalo velký rozvoj od 70. let minulého století. Patří sem klasická léčba v podobě aplikace různých dezinfekčních roztoků (hypermanganový, rivanolový, Jarischův), past (Lužova pasta, zinková pasta, borová, endiaronová), mastí (borová vazelína s přídavkem oleum jecoris, salicylové masti, borargentu, ATB mastí). Některá z klasických extern mají vysoký senzibilizační potenciál a mohou způsobit kontaktní alergické reakce. V posledních letech se upřednostňuje tzv. vlhké hojení za použití různých oplachových roztoků a tzv. moderního krytí, neboť ve vlhkém prostředí je rána méně bolestivá, chráněna před dalším poraněním, stimuluje se granulace, proliferace fibroblastů, endoteliálních buněk, keratinocytů, je podpořena epitalizace.
Podle http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/problematika-chronickych-ran-469156 23.11.2013
Элементы сортировки
- Léčení chronických ran (vzor)
- Rány se špatnou hojivostí
- Bércový vřed
- Definice rány
- Přístup k léčbě chronických ran
- Dekubity
- Chronické rány
- Základní dělení ran
- Prevence vzniku dekubitů
- Terapie chronických ran
- Onkologické rány
-
A.
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
ПравильноНеправильно -
Задание 2 из 68
2.
II. Přečtěte si následující text. Uveďte, zda se následující informace vyskytly v textu. (A. Ano B. Ne)
Struktura nemocnice .
Nemocnice je zdravotnické zařízení, které poskytuje komplex služeb lůžkové, ambulantní a komplementární péče. Nemocnice v České republice lze rozdělit do několika kategorií. Podle toho, kdo je zřizuje a spravuje, rozlišujeme:
- nemocnice řízené státem, tzv. přímo řízené organizace, kam řadíme všechny fakultní nemocnice, IKEM, Úrazovou nemocnici Brno a Ústřední vojenskou nemocnici
- nemocnice řízené krajem
- nemocnice obecní a městské
- nemocnice zřizované dalšími právnickými subjekty, např. církevními, s.r.o., akciovými společnostmi nebo obecně prospěšnými společnostmi.
Fakultní nemocnice zajišťují jak zdravotní péči, tak i výuku budoucích lékařů a podílejí se na vědě a výzkumu. Dělí se na jednotlivé kliniky.
Nemocnice řízené krajem, městem nebo obcí a dalšími subjekty mají o něco jednodušší schéma. Dělí se na oddělení, která slouží předně k léčebné péči, mohou však také, v mnohem menší míře než je tomu u fakultních nemocnic, sloužit v příslušném medicínském nebo nelékařském oboru i k účelům výzkumným či výukovým. Spektrum oddělení závisí na velikosti a spádové oblasti dané nemocnice.- Nemocnice je státní zdravotnické zařízení.
ПравильноНеправильно -
Задание 3 из 68
3.
2. V České republice se nemocnice dělí do tří kategorií.
ПравильноНеправильно -
Задание 4 из 68
4.
3. K nemocnicím řízeným státem řadíme všechny fakultní nemocnice, IKEM, Úrazovou nemocnici Brno a Ústřední vojenskou nemocnici.
ПравильноНеправильно -
Задание 5 из 68
5.
4. Nemocnice mohou zřizovat i další právnické subjekty.
ПравильноНеправильно -
Задание 6 из 68
6.
5. Fakultní nemocnice zajišťují zdravotní péči a výuku budoucích lékařů, nepodílejí se však na vědě a výzkumu.
ПравильноНеправильно -
Задание 7 из 68
7.
6. Fakultní nemocnice se dělí na jednotlivé kliniky.
ПравильноНеправильно -
Задание 8 из 68
8.
7. Nemocnice řízené krajem se dělí se na oddělení.
ПравильноНеправильно -
Задание 9 из 68
9.
8. Nemocnice řízené krajem, městem nebo obcí nemohou sloužit k výzkumným účelům.
ПравильноНеправильно -
Задание 10 из 68
10.
III. Přečtěte si následující text. Přiřaďte k následujícím obrázku jejich české ekvivalenty.
Dýchací cesty
Dýchací cesty dělíme na horní a dolní. Horní cesty dýchací jsou: dutina nosní, vedlejší dutiny nosní, nosohltan a dutina ústní. Dutina nosní zahřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch a zachycuje prach a jiné nečistoty. První částí dolních dýchacích cest je hrtan. Je dlouhý asi 6 cm a na průřezu má tvar přesýpacích hodin. Jeho nejužším místem je hlasová štěrbina. Na hrtan navazuje průdušnice. Je dlouhá asi 12 cm a ve výši 5. hrudního obratle se dělí na pravou a levou průdušku, které vstupují do plic. Průdušky se dále dělí a pak přecházejí v průdušinky, které ústí do plicních sklípků. Dýchací cesty jsou vystlány řasinkovým epitelem, jehož řasinky kmitají z dýchacích cest směrem ven. V podslizničním vazivu průdušnice a průdušek je hojně žlázek, které produkují hlen.
Элементы сортировки
- polokulovitý váček
- průdušinka
- průdušky
- hrtan
- nosohltan
- hltanu mandlí
- nosní dutina
- nosní přepážka
ПравильноНеправильно -
Задание 11 из 68
11.
IV. Přečtěte si text a v úkolech vyberte jedno správné řešení.
Plečnikův chrám na pražských Vinohradech
Dominantou náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech je neobvyklý kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Monumentální svatyně byla postavena v první polovině 20. století podle projektu
slavného slovinského architekta Josipa Plečnika, jednoho z nejvýznamnějších představitelů expresivních tendencí vídeňské moderny. Do Prahy byl architekt pozván prvním
československým prezidentem T. G. Masarykem.Pro stavbu kostela Plečnik příliš nadšen nebyl, a proto se ani nezúčastnil soutěže vypsané na jeho stavbu. Když ho ale požádal o přátelskou službu vinohradský kaplan, úkol přijal. V roce
1922 poslal tomuto knězi jako vánoční dárek nákres stavby, která se později stala chloubou celé Prahy.Podobu budoucího kostela Plečnik několikrát zásadně změnil, jedním z důvodů byl nedostatek peněz. Ten ho také přiměl upravit původní velkolepou vizi. V lednu 1927 se po šesti
letech plánování nakonec přiklonil k jedné z prvních verzí návrhu. Základní Plečnikovou myšlenkou byla představa biblické Noemovy archy symbolizující útočiště, které církev nabízí
věřícím, aby bezpečně pluli životem. Chrám skutečně připomíná koráb s vysokými lodními boky, mohutným stěžněm a plachtami. Interiér svatyně s kazetovým stropem zase vytváří iluzi
podpalubí.Jednolodní bazilice obdélníkového půdorysu vévodí mohutná věž se šesti zvony, měděnou bání s křížem a kulatým oknem s hodinami. Dvanáct barevných obvodových oken navrhl Karel
Svolinský, významný český malíř, grafik a ilustrátor. Průčelí kostela zdobí tři bělostné portály s plastikami. Venkovní vzhled připomíná jeden z tradičních symbolů vladaře – hermelínový
plášť. Plečnikovo motto: „Srdce Ježíšovo, vládni tomuto národu!“ je pochopitelné vzhledem k tomu, že jen několik let před stavbou kostela vzniklo Československo. Toto zasvěcení
vyjadřovalo poděkování za dosažení státní samostatnosti a prosbu o ochranu země.Výraznou stopu zanechal Plečnik také v nové tváři československého prezidentského sídla a jeho zahrad, které se nacházely v blízkosti vily premiéra československé vlády Karla Kramáře.
Kromě změn v areálu Pražského hradu a „korábu“ na Vinohradech lze Plečnikovy originální architektonické nápady obdivovat například i v zámku či parku v Lánech poblíž Prahy.
Přestože geniální tvůrce žil a projektoval také v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, čas strávený v Československu patřil v Plečnikově životě k důležitým mezníkům. Jeho neobvyklé
stavby, v nichž se snažil uchovat estetično a spiritualitu architektury, významně reprezentují moderní architekturu první poloviny 20. století.1. Text je ukázkou _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 12 из 68
12.
2. Plečnik se rozhodl pro stavbu chrámu, protože _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 13 из 68
13.
3. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně je _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 14 из 68
14.
4. Podoba Plečnikova kostela vznikla _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 15 из 68
15.
5. Dominantou kostela je _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 16 из 68
16.
6. Vnější zdi kostela mají symbolizovat _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 17 из 68
17.
7. J. Plečnik své projekty realizoval _______________.
ПравильноНеправильно -
Задание 18 из 68
18.
POSLECH S POROZUMĚNÍM
I Uslyšíte nahrávku. U každého úkolu vyberte jednu správnou odpověď z nabídky A–C. Nahrávku si poslechněte dvakrát.
Výpovědi
- Lékař …
ПравильноНеправильно -
Задание 19 из 68
19.
2. Dítě …
ПравильноНеправильно -
Задание 20 из 68
20.
3. Lékař radí matce, aby …
ПравильноНеправильно -
Задание 21 из 68
21.
4. Na začátku exantémního stádia …
ПравильноНеправильно -
Задание 22 из 68
22.
5. Po odeznění nemoci …
ПравильноНеправильно -
Задание 23 из 68
23.
6. Zvýšení riziko onemocnění spalničkami …
ПравильноНеправильно -
Задание 24 из 68
24.
7. Lékař upozorňuje matku …
ПравильноНеправильно -
Задание 25 из 68
25.
8. K typickým komplikacím při onemocnění spalničkami patří …
ПравильноНеправильно -
Задание 26 из 68
26.
9. Během nemoci by dcera …
ПравильноНеправильно -
Задание 27 из 68
27.
10. Lékař navrhuje, že …
ПравильноНеправильно -
Задание 28 из 68
28.
II. Poslechněte si text. Po poslechu rozhodněte, u úkolů vyberte jedno správné řešení. Celou nahrávku si poslechněte dvakrát.
- Jake problemy ma každý třetí dospělý kvůli alergickým příznakům?
ПравильноText nahrávky
Alergickou rýmu má dnes asi pětina světové populace – a takto postižených stále přibývá. Jen v České republice ji má dvacet procent dospělých1 a asi deset procent dětí, přibližně tedy dva miliony obyvatel. U dětí se alergická rýma objevuje zhruba ve čtyřech letech1 věku. Pokud i vám často a vytrvale teče z nosu, je možné, že se alergie objevila i u vás.
Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Přestože dnes již existuje proti alergiím široká množství přípravků, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis, rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte, zejména při dlouhodobějších potížích. Díky vyšetření je možné stanovit konkrétní alergeny, které alergii způsobují. To je velmi důležité, protože je pak možné se jim aktivně vyhýbat a tím omezit potíže s onemocněním.
Pokud si nejste jisti, jestli máte rýmu způsobenou infekcí, znečištěným inverzním vzduchem nebo alergií, navštivte lékaře. Stále častěji se objevují případy, kdy alergie propukne až později, přispívat k ní může i nezdravý životní styl, stres2, nadměrná zátěž spojená s alergeny. O alergické rýmě hovoříme2, máte-li dva z uvedených příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a neprůchodnost nosní. Přetrvávají-li tyto příznaky jednu hodinu denně po většinu dní, jedná se o chronickou alergickou rýmu3. K typickým nosním příznakům se někdy připojují i oční, například slzení, opuchlost či bolest očí. Uvádí se, že až sedmdesát procent pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi.Objeví-li se rýma v pylovém období, hovoříme o rýmě sezónní4, v případě výskytu i v jiných měsících, o rýmě celoroční. Rýma ze znečištění ovzduší je zvýšenou reakcí sliznice nosní na jinou látku než je alergen. Mívá podobný charakter jako rýma alergická, ale nebývá u ní svědění sliznic5 – spíše zahlenění a slizniční potíže. Alergickou rýmu mají na svědomí pyly, domácí zvířata a škůdci, dráždit nos mohou i intenzivní vůně, výpary z chemikálií nebo cigaretový kouř.
Neléčená alergie na pyl může vyústit3 v průduškové astma. To se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem. Alergie a s ní související astma patří k nejčastějším civilizačním chorobám. V Česku už má dnes alergii každé třetí dítě a v posledních deseti letech počet lidí s tímto problémem vzrostl dvojnásobně. Každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy6 s pracovní výkonností nebo únavou a více než polovina pacientů má potíže i se spaním. Děti jsou v důsledku alergie často ve výuce nepozorné, ospalé nebo unavené.
НеправильноText nahrávky
Alergickou rýmu má dnes asi pětina světové populace – a takto postižených stále přibývá. Jen v České republice ji má dvacet procent dospělých1 a asi deset procent dětí, přibližně tedy dva miliony obyvatel. U dětí se alergická rýma objevuje zhruba ve čtyřech letech1 věku. Pokud i vám často a vytrvale teče z nosu, je možné, že se alergie objevila i u vás.
Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Přestože dnes již existuje proti alergiím široká množství přípravků, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis, rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte, zejména při dlouhodobějších potížích. Díky vyšetření je možné stanovit konkrétní alergeny, které alergii způsobují. To je velmi důležité, protože je pak možné se jim aktivně vyhýbat a tím omezit potíže s onemocněním.
Pokud si nejste jisti, jestli máte rýmu způsobenou infekcí, znečištěným inverzním vzduchem nebo alergií, navštivte lékaře. Stále častěji se objevují případy, kdy alergie propukne až později, přispívat k ní může i nezdravý životní styl, stres2, nadměrná zátěž spojená s alergeny. O alergické rýmě hovoříme2, máte-li dva z uvedených příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a neprůchodnost nosní. Přetrvávají-li tyto příznaky jednu hodinu denně po většinu dní, jedná se o chronickou alergickou rýmu3. K typickým nosním příznakům se někdy připojují i oční, například slzení, opuchlost či bolest očí. Uvádí se, že až sedmdesát procent pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi.Objeví-li se rýma v pylovém období, hovoříme o rýmě sezónní4, v případě výskytu i v jiných měsících, o rýmě celoroční. Rýma ze znečištění ovzduší je zvýšenou reakcí sliznice nosní na jinou látku než je alergen. Mívá podobný charakter jako rýma alergická, ale nebývá u ní svědění sliznic5 – spíše zahlenění a slizniční potíže. Alergickou rýmu mají na svědomí pyly, domácí zvířata a škůdci, dráždit nos mohou i intenzivní vůně, výpary z chemikálií nebo cigaretový kouř.
Neléčená alergie na pyl může vyústit3 v průduškové astma. To se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem. Alergie a s ní související astma patří k nejčastějším civilizačním chorobám. V Česku už má dnes alergii každé třetí dítě a v posledních deseti letech počet lidí s tímto problémem vzrostl dvojnásobně. Každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy6 s pracovní výkonností nebo únavou a více než polovina pacientů má potíže i se spaním. Děti jsou v důsledku alergie často ve výuce nepozorné, ospalé nebo unavené.
-
Задание 29 из 68
29.
2. U dětí se alergická rýma objevuje
ПравильноНеправильно -
Задание 30 из 68
30.
3. Co nebyva u rýmy ze znečištění ovzduší?
ПравильноНеправильно -
Задание 31 из 68
31.
4. O alergické rýmě hovoříme, když mate
ПравильноНеправильно -
Задание 32 из 68
32.
5. Průduškové astma je komplikaci neléčené alergie na pyl.
ПравильноНеправильно -
Задание 33 из 68
33.
6. Sezónní ryma se objevuje v… .
ПравильноНеправильно -
Задание 34 из 68
34.
III. Uslyšíte přednášku. Doplňte na vynechaná místa slova. Celou nahrávku si poslechněte dvakrát.
-
Kožní ústrojí .
Kůže je největší plošný orgán lidského (těla). Chrání organismus nejen před mechanickým a chemickým (poškozením), ale účastní se i dýchání, vylučuje odpadové látky, udržuje tělesné (tekutiny) i teplotu a umožňuje příjem informací ze zevního (prostředí). Kůže se skládá ze tří (vrstev): z povrchové pokožky, škáry a podkožního vaziva. Ve vazivových buňkách je uložen kožní (pigment), melanin. Škára je složena z vazivových buněk, elastických vláken a tukových buněk. Mazové žlázy ústí do pochvy (vlasů) a chlupů. Potní žlázy ústí na povrch kůže. Pot, který se tvoří z tkáňového moku, obsahuje především vodu a chlorid sodný. V kůži se nacházejí (receptory) zprostředkující vnímání tepla, chladu a hmatu. Bolest je přijímána volnými zakončeními (nervů). Účinkem UV záření vzniká v kůži vitamín D.
ПравильноText nahrávky
Kožní ústrojí
Kůže je největší plošný orgán lidského těla. Chrání organismus nejen před mechanickým a chemickým poškozením, ale účastní se i dýchání, vylučuje odpadové látky, udržuje tělesné tekutiny i teplotu a umožňuje příjem informací ze zevního prostředí. Kůže se skládá ze tří vrstev: z povrchové pokožky, škáry a podkožního vaziva. Ve vazivových buňkách je uložen kožní pigment, melanin. Škára je složena z vazivových buněk, elastických vláken a tukových buněk. Mazové žlázy ústí do pochvy vlasů a chlupů. Potní žlázy ústí na povrch kůže. Pot, který se tvoří z tkáňového moku, obsahuje především vodu a chlorid sodný. V kůži se nacházejí receptory zprostředkující vnímání tepla, chladu a hmatu. Bolest je přijímána volnými zakončeními nervů. Účinkem UV záření vzniká v kůži vitamín D.НеправильноText nahrávky
Kožní ústrojí
Kůže je největší plošný orgán lidského těla. Chrání organismus nejen před mechanickým a chemickým poškozením, ale účastní se i dýchání, vylučuje odpadové látky, udržuje tělesné tekutiny i teplotu a umožňuje příjem informací ze zevního prostředí. Kůže se skládá ze tří vrstev: z povrchové pokožky, škáry a podkožního vaziva. Ve vazivových buňkách je uložen kožní pigment, melanin. Škára je složena z vazivových buněk, elastických vláken a tukových buněk. Mazové žlázy ústí do pochvy vlasů a chlupů. Potní žlázy ústí na povrch kůže. Pot, který se tvoří z tkáňového moku, obsahuje především vodu a chlorid sodný. V kůži se nacházejí receptory zprostředkující vnímání tepla, chladu a hmatu. Bolest je přijímána volnými zakončeními nervů. Účinkem UV záření vzniká v kůži vitamín D. -
-
Задание 35 из 68
35.
IV. Poslechněte si 3 kratké texty. Po poslechu rozhodněte, jestli jsou tvrzení v úkolech pravda (ANO), nebo nejsou pravda (NE). Celou nahrávku si poslechněte dvakrát.
Text 1
1. Cukrovka je způsobena jenom1 nedostatkem inzulínu?
ПравильноDiabetes mellitus, cukrovka, je onemocnění způsobené nedostatkem inzulínu nebo1 jeho sníženou účinností. Typicky2 se projevuje žízní, častým močením a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Příčinou diabetu 1. typu je nedostatečná tvorba a později úplné chybění inzulínu ve Vašem těle. Diabetes 2. typu se vyznačuje tím, že slinivka sice vylučuje inzulín, ale Vaše buňky na něj nereagují, jak by měly.
zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/cukrovka-diabetes-mellitus-927
НеправильноDiabetes mellitus, cukrovka, je onemocnění způsobené nedostatkem inzulínu nebo1 jeho sníženou účinností. Typicky2 se projevuje žízní, častým močením a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Příčinou diabetu 1. typu je nedostatečná tvorba a později úplné chybění inzulínu ve Vašem těle. Diabetes 2. typu se vyznačuje tím, že slinivka sice vylučuje inzulín, ale Vaše buňky na něj nereagují, jak by měly.
zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/cukrovka-diabetes-mellitus-927
-
Задание 36 из 68
36.
2. Někdy2 se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi.
ПравильноНеправильно -
Задание 37 из 68
37.
3. Diabetes 2. typu se vyznačuje tím, že buňky nereaguji na inzulin
ПравильноНеправильно -
Задание 38 из 68
38.
Text 2
1.Léčba cukrovky byla úspěšná v 17. stoleti1.
Правильно- Starověcí lékaři považovali cukrovku za „nemoc z žízně“. V 17. století usuzovali, že se jedná o následek dietní chyby. V 19. století se podařilo nalézt souvislost mezi onemocněním a slinivkou břišní. V 90. letech 19. století dospěli k názoru, že cukrovka má co do činění s endokrinní funkcí Langerhansových ostrůvků ve slinivce.
Léčba cukrovky byla dlouhá staletí neúspěšná1. Omezovala se pouze na snahu o zmírnění obtíží tišením žízně, užíváním očišťujících projímadel a bylinných obkladů. Na konci 18. století začali lékaři doporučovat dietu s omezením cukrů. V roce 1921 se kanadskému lékaři Fredericku Grant Bantingovi a jeho asistentovi2, studentu medicíny Charlesovi Herbert Bestovi, podařilo izolovat první léčebně využitelný inzulín.
zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/cukrovka-diabetes-mellitus-927
Неправильно- Starověcí lékaři považovali cukrovku za „nemoc z žízně“. V 17. století usuzovali, že se jedná o následek dietní chyby. V 19. století se podařilo nalézt souvislost mezi onemocněním a slinivkou břišní. V 90. letech 19. století dospěli k názoru, že cukrovka má co do činění s endokrinní funkcí Langerhansových ostrůvků ve slinivce.
Léčba cukrovky byla dlouhá staletí neúspěšná1. Omezovala se pouze na snahu o zmírnění obtíží tišením žízně, užíváním očišťujících projímadel a bylinných obkladů. Na konci 18. století začali lékaři doporučovat dietu s omezením cukrů. V roce 1921 se kanadskému lékaři Fredericku Grant Bantingovi a jeho asistentovi2, studentu medicíny Charlesovi Herbert Bestovi, podařilo izolovat první léčebně využitelný inzulín.
zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/cukrovka-diabetes-mellitus-927
-
Задание 39 из 68
39.
2. Dietu začali doporučovat až na konci 18. stoleti.
ПравильноНеправильно -
Задание 40 из 68
40.
Asistent lékaře Charlesa Herberta Bestovi2 izoloval první léčebně využitelný inzulín.
ПравильноНеправильно -
Задание 41 из 68
41.
Text 3
1. Cukrovka se vyskytuje u těhotných žen.
ПравильноCukrovka nemusí nutně souviset1 s přemírou sladkého a cukru v jídelníčku. Souvisí ovšem s jídlem jako takovým. Pokud žijete nezdravě, konzumujete spoustu uzenin, majonézy, smaženého jídla, polotovarů a pohyb vám nic neříká, rozhodně můžete patřit do rizikové skupiny na diabetes 2. typu. Bohužel ani v případě, kdy žije člověk zdravým životním stylem, není před diabetem chráněn2. Cukrovka mu totiž může hrozit i v případě, že jí trpěli rodiče, prarodiče, nevyhýbá se ani těhotným ženám a objevuje se také po úrazech, operacích a podobně. Dá se říci, že se nejčastěji objevuje v době, kdy lidé zažívají nějakou zátěž nebo prodělají zranění – třeba jen virové onemocnění.
zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/414738-fakta-a-myty-o-cukrovce.html
НеправильноCukrovka nemusí nutně souviset1 s přemírou sladkého a cukru v jídelníčku. Souvisí ovšem s jídlem jako takovým. Pokud žijete nezdravě, konzumujete spoustu uzenin, majonézy, smaženého jídla, polotovarů a pohyb vám nic neříká, rozhodně můžete patřit do rizikové skupiny na diabetes 2. typu. Bohužel ani v případě, kdy žije člověk zdravým životním stylem, není před diabetem chráněn2. Cukrovka mu totiž může hrozit i v případě, že jí trpěli rodiče, prarodiče, nevyhýbá se ani těhotným ženám a objevuje se také po úrazech, operacích a podobně. Dá se říci, že se nejčastěji objevuje v době, kdy lidé zažívají nějakou zátěž nebo prodělají zranění – třeba jen virové onemocnění.
zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/414738-fakta-a-myty-o-cukrovce.html
-
Задание 42 из 68
42.
2. Cukrovka vždy1 souvisi s přemírou sladkého.
ПравильноНеправильно -
Задание 43 из 68
43.
3. Člověk je chráněn2 před diabetem kdy žije zdravým životním stylem
ПравильноНеправильно -
Задание 44 из 68
44.
GRAMATICKO-LEXIKÁLNÍ TEST
I. U úkolů vyberte jedno správné řešení.
1. Člověk, o kterém říkáme, že má srdce na pravém místě, je _________________.
ПравильноНеправильно -
Задание 45 из 68
45.
2. Každý autor je povinen ke svému článku přidat jako přílohu ____________________ resumé.
ПравильноНеправильно -
Задание 46 из 68
46.
3. Myslel jsem si, že dostanu ty informace předevčírem, ____________________.
ПравильноНеправильно -
Задание 47 из 68
47.
II. U úkolů určete, která z vět NEmá stejný smysl jako věta původní. Vyberte vždy jedno správné řešení.
4. Po tom prášku se ti uleví.
ПравильноНеправильно -
Задание 48 из 68
48.
5. Byl propuštěn pro nedostatek důkazů obžaloby.
ПравильноНеправильно -
Задание 49 из 68
49.
6. Slavnostní zahájení festivalu nestihl, byť o účast stál
ПравильноНеправильно -
Задание 50 из 68
50.
K zadanému slovu najděte antonymum.
7. Rýma je nejčastější lidské onemocnění
ПравильноНеправильно -
Задание 51 из 68
51.
8. Rýma je mnohem nápadnější u malých dětí.
ПравильноНеправильно -
Задание 52 из 68
52.
K zadanému slovu najděte synonymum.
9. Když dostanete kašel, bývá to pořádná obtíž.
ПравильноНеправильно -
Задание 53 из 68
53.
10. Lékořice uklidní podrážděný krk a pomáhá zmírnit kašel.
ПравильноНеправильно -
Задание 54 из 68
54.
II. U úkolů 1-3 dejte slova v závorce do správného tvaru
-
- Antibiotika se (používají) (použivat ) především k léčbě infekčních(stavů) ( stav ), někdy však též preventivně.
- Lékaři (byli překvapeni) (byt, překvapit) rychlou a spolehlivou léčbou stavů, které byly do té doby těžce léčitelné a často končily smrtí.
- Antibiotika nejsou účinná při (virových onemocněních) (virové, onemocnění), mezi které řadíme běžné a velmi časté záněty horních či dolních cest dýchacích, zánět nosohltanu, hrtanu, průdušek či průdušnice.
ПравильноНеправильно -
-
Задание 55 из 68
55.
2. Dosaďte tato slova do následujících vět.
Použijte tato slova: holenní – zánártních kostí – paže – klíční kost – články – ruka – vřetenní – nártními – končetina – lýtkovou kostí – pletence – stehenní kosti – předloktí – loketní kosti – lopatka – bérce.
-
Kosti, kterými jsou končetiny připojeny ke kostře trupu, tvoří (pletence). Pletenec horní končetiny tvoří klíční kost a lopatka. Horní (končetina) se skládá z (paže) a z (předloktí), které se skládá z (vřetenní) a (loketní kosti) . Na předloktí navazuje (ruka) . Dolní končetina se skládá ze (stehenní kosti) a (bérce). Bérec je tvořen (holenní) a (lýtkovou kostí). Kostru nohy tvoří sedm (zánártních kostí), které jsou spojené s (nártními kostmi), na které navazují (články) prstů.
ПравильноНеправильно -
-
Задание 56 из 68
56.
III. Dosaďte idiomy do následujících vět.
1. Doktor předepsal pacientce antibiotika, ale ona se je bala jak
ПравильноНеправильно -
Задание 57 из 68
57.
2. Nový zubařz mi ….. , rada k němu chodim a nemam žadny strach
ПравильноНеправильно -
Задание 58 из 68
58.
-
- (lebka)
- (Krční) (páteř)
- kost (pažní)
- kost (loketní)
- kost (stehenní)
- kost (holenní)
- kost (nártní)
- (žebra)
- (páteř)
ПравильноНеправильно -
-
Задание 59 из 68
59.
V. Napište předložky
-
1. Byl jsem právě (u) lékaře na prohlídce.
2. (K) obědu jsem měl dietu číslo 9.
3. Udělali (pro)mě speciální berle.
4. Dali mi (do) infuze nový roztok
5. (Z) okna jsem měl dobrý výhled.
ПравильноНеправильно -
-
Задание 60 из 68
60.
VI. Vyberte správné spojky.
1. Necítím se dobře, ….. půjdu k lékaři.
ПравильноНеправильно -
Задание 61 из 68
61.
2. Zůstanu raději doma, …… se necítím dobře.
ПравильноНеправильно -
Задание 62 из 68
62.
3. Chtěl jsem zavolat na ordnaci, ….. ztratil jsem číslo.
ПравильноНеправильно -
Задание 63 из 68
63.
4. Nemohu přijít, ….. jsem nemocen.
ПравильноНеправильно -
Задание 64 из 68
64.
5. Bohužel, on nechce poslouchat ani mně, … lekaře.
ПравильноНеправильно -
Задание 65 из 68
65.
PSANÍ
I. BLOG
V Česku po jarních prázdninách vzrostl počet lidí nakažených chřipkou, napíšte do zdravotnickeho blogu článek o chřipce.
Váš článek musí obsahovat
- Název članku
- Úvod
- Popis symptomu nemoci
- Léčba
- Váše rady o prevence chřipky
Napište minimálně 150 slov. Jednotlivé body jednoduše popište.
Vaši práci, prosím, pošlete na adresu [email protected] . Opravné ji a pošleme zpátky. Prosím potvrďte odpovědi Ano či Ne
ПравильноНеправильно -
Задание 66 из 68
66.
II. Článek do časopisu
Napište pro časopis „Česko a my“ článek o tom, které volnočasové aktivity má podle občanů město Kralovice podporovat. Výsledky obou průzkumů porovnejte. Na závěr uveďte a zdůvodněte, čemu ve svém městě dáváte přednost vy. Pro svůj článek vymyslete vhodný název. Napište minimálně 200 slov.Vaši práci, prosím, pošlete na adresu [email protected] . Opravné ji a pošleme zpátky. Prosím potvrďte odpovědi Ano či Ne
ПравильноНеправильно -
Задание 67 из 68
67.
4 ÚSTNÍ ČÁST ZKOUŠKY.
Úloha 1 – Monolog kandidáta
Kandidáti si vylosují pořadí zkoušení. První kandidát se krátce představí, pak si vylosuje kartičku s tématem monologu a návodnými body, podle kterých vede bez pomoci examinátora monolog. Kandidát nemusí prokázat odbornou znalost tématu, ale schopnost na dané téma hovořit. Examinátor na závěr položí kandidátovi doplňující otázku. Každý kandidát by měl bez přípravy samostatně mluvit cca 2 minuty. Délka úlohy je tedy 5–6 minut pro oba kandidáty.DENNÍ DEKURZ
Pacient: Iva PEŤOVÁ
735607/0006 111 č. chor.: 8765-1-2013
Základní diagnóza: Fractura extr. sup. l. sin. S52.50
Příjem: 16.11.2013 Datum vizity: 16.11.2013 17.05 hod
Diagnózy: Fractura part. dist. antebrachii l. sin. commin. disl. S52.50 Contusio pelvis l.sin.
Epikrýza: 16.11.2013 přijata po pádu z kola pro dislokovanou tříštivou zlomeninu zápěstí vlevo k operační terapii.
Dieta: NPO do operace, pak 3
Vizita: Subjektivně: bolesti levého zápěstí, v klidu a ve fixaci menší. Nauseu nemá. Objektivně: při vědomí, orientována, spolupracuje. Hlava a šíje orietn. neurol. bpn. Dýchání čisté, ASP. Břicho bez zn. NPB. St. loc.: otok levého zápěstí, prsty bez parestézií, prozatímní fixace vyhovuje. Hematom na předním okraji lopaty pánevní vlevo.
Medikace: analgetika: Veral 1 amp 1-0-1 i.m. Ibalgin 1-1-1 tbl. Fraxiparine 0.3 1-0-0 s.c.
Indikace: STATIM: laboratorní předoperační vyšetření – krevní obraz, biochemie, moč + sediment, hemokoagulační vyšetření EKG a interní předoperační vyšetření elevace a chladit L zápěstí a L bok
před operací: USG břicha k vyloučení nitrobřišního traumatu
po operaci: objednat k rekto/kolonoskopii.
MUDr. Dušan Bolíto
Odpovězte na otázky.
1. Jak se jmenuje pacientka?
2. Kdy byla přijata do nemocnice?
3. Proč byla přijata do nemocnice?
4. Jak se pacientka cítila subjektivně?
5. Jaké objektivní potíže měla pacientka?
6. Jaké léky jí byly předepsány?
7. Proč jí byly předepsány tyto léky, na jaké potíže?
Vaši práci, prosím, pošlete na adresu [email protected] . Opravné ji a pošleme zpátky. Prosím potvrďte odpovědi Ano či Ne
ПравильноНеправильно -
Задание 68 из 68
68.
Úloha 2 – Dialog s examinátorem
V této části vede kandidát s examinátorem dialog na základě citátu, nebo přísloví. První kandidát obdrží od examinátora kartičku s jedním citátem a jedním příslovím. Jedno z témat si vybere a oznámí ho examinátorovi. Poté bude mít 3 minuty na přípravu, během níž si může dělat poznámky. Nejprve zformuluje vlastní názor, pak reaguje na argumenty examinátora. Může samozřejmě examinátorovo stanovisko podpořit a také s ním polemizovat. Poté obdrží od examinátora kartičku se zadáním druhý kandidát a postup se opakuje. Délka úlohy je maximálně 8 minut pro oba kandidáty, to znamená maximálně cca 4 minuty pro jeden dialog.
Příklady citátů, přísloví a možných diskuzních otázek (úloha 2)
„Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.“ (A. Einstein)
Kam vítr, tam plášť. (české přísloví)Diskuzní otázky, které by mohl examinátor kandidátovi položit
Proč jste si citát/přísloví vybral/a?
Jaká je jeho základní myšlenka?
Máte nějakou zkušenost, která souvisí s citátem/příslovím?
Lze citát/přísloví interpretovat jednoznačně, nebo více způsoby? Kterými/ jak?Vaši práci, prosím, pošlete na adresu [email protected] . Opravné ji a pošleme zpátky. Prosím potvrďte odpovědi Ano či Ne
ПравильноНеправильно